Oslavy sv. Vavrinca, patróna kuchárov na Zemplínskej Šírave

Pri príležitosti slávností sv. Vavrinca, patróna kuchárov, sa na Zemplínskej Šírave pri hoteli Glamour konal prvý ročník pochodu kuchárov. Na pochode sa stretlo bezmála 80 kuchárov z blízkeho okolia. Svoje zastúpenie malo aj OZ Aregala Slovensko, ktoré bolo taktiež spoluorganizátorom.

Ako povedal Juraj Balombini, tento pochod vznikol aj preto, aby si aj ľudia na východe Slovenska uctili patróna, ktorý bol známy tým, že chudobným rozdával jedlo. Aby sa v laickej i odbornej verejnosti propagovala kuchyňa starých mám, zemplínske jedlá a tradičné recepty.

Aby sa práca kuchára spropagovala aj medzi mladými kuchármi. Niekedy je to tvrdá práca, ktorá prináša aj svoje obete, ale naučiť sa variť jedlá od základu bez použitia polotovarov je na nezaplatenie.

Kuchári, ktorí sa zúčastnili na pochode, si pre návštevníkov pripravili ochutnávky regionálnych jedál. Košičania si pod záštitou Pavla Lukčíka pripravili tradičné halászle, pstruhy, prešovčania pod taktovkou Petra Krištofa uvarili úžasnú máčanku, tatranci zase bryndzáky so slaninou a ich špecialitou bolo pečené jahňa.

Ako povedal Ján Duda: „Oplatilo sa mi cestovať cez celú republiku, aby som podporil túto nádhernú akciu, uctil si patróna, ktorý dbá o nás kuchárov. Samozrejme by som chcel poďakovať organizátorom za pozvanie. Osobne si myslím, že vznikla nádherná tradícia, ktorá sa bude tešiť čoraz väčšej obľube za účasti laickej i odbornej verejnosti v nasledujúcich ročníkoch.

12. aug. 2016, Autor: Ján Duda